Българска Генерична Фармацевтична Асоциация (БГФармА) публикува доклада „Плащаме ли разумно за лекарства? Едно горчиво хапче за преглъщане - митове и реалност за иновативните медикаменти”, изготвен от Европейската Генерична Асоциация (ЕГА) съвместно с евродепутата д-р Дорет Корбей.
Иновативните фармацевтични компании създават митология около себе си и продуктите си. Така те опитват да противодействат на конкуренцията от страна генеричните фармацевтични производители, чиито лекарства не отстъпват на иновативните по качество, ефикасност и безопасност, а освен това са със значително по достъпни цени.
Несъмнено генеричните медикаменти имат основна роля за стабилността на европейското здравеопазване. В България, по данни на IMS Health, техните цени са четири пъти по-достъпни от тези на иновативните медикаменти.
Докладът „Плащаме ли разумно за лекарства? Едно горчиво хапче за преглъщане - митове и реалност за иновативните медикаменти” осигурява коректна информация за генеричните лекарства, която може да бъде от съществена полза и за лекари, и за пациенти.
Пълният текст на доклада може да видите тук.
- Увеличаване на използването на генерични лекарства може да осигури спестявания от 30 млрд. долара годишно
- Плащаме ли разумно за лекарства? Едно горчиво хапче за преглъщане - митове и реалност за иновативните медикаменти
- Според IMS Health в България цените на генеричните лекарства са четири пъти по-достъпни от тези на оригиналните
- Предписването на повече генерични лекарства е цел на много страни в Европа
- Френските власти продължават да реализират мерки за стимулиране на предписването на генерични лекарста
- Европейският парламент одобри Директивата за прозрачност в пленарна зала
- Информация за здравни журналисти