« Новини - архив

Всички нови терапии, назначени до края на 2017-а, ще се плащат и догодина

29 Ноември 2017

Пациенти се оплакват в ЕС от мораториума, касата уверява: никой не остава без лечение

28.11.2017 г. 22:25, Йоана Русева

24 часа.bg, http://m.24chasa.bg/novini/article/6580027

Ще загубят ли пациенти достъп до най-модерното лечение, ако касата въведе мораториум върху нови лекарства от 1 януари догодина. Български пациентски организации поставиха този въпрос вчера на чуждите посланици у нас.

Очаква се тази седмица мораториумът да бъде окончателно приет с второто четене на бюджета за здраве за 2018 г.

Писмо до дипломатите от ЕС срещу временната забрана внесоха от Българският пациентски форум и се събраха на протест пред мисията на Италия.

Българите ще станат здравни мигранти - ще са принудени да търсят лечение в чужбина, обясниха от организацията защо се обръщат към дипломатите.

Догодина касата ще продължи да заплаща всички терапии, които досега са били изцяло или частично финансирани от нея, реагираха веднага от НЗОК.

Готвеният мораториум се отнася само за нови лекарства, както и за тези, които вече са включени в позитивния лекарствен списък, но реимбурсацията им трябваше да започне догодина, потвърдиха още веднъж от НЗОК. Според проекта те няма да се плащат 1 г., вместо тях касата поема лечение с генерични лекарства.

Това според протестиращите е геноцид, защото голяма част от медикаментите са единствените, които помагат при някои групи заболявания като онкологични, белодробни, редки детски болести. Пациентите досега не са имали достъп и чакат т.нар. нови молекули, които са животоспасяващи, обясни Иван Димитров от пациентския форум. При подобен мораториум в Сърбия, който продължава 4 г., вече са се натрупали 400 иновативни препарата и сега касата там трябва да ги реимбурсира.

Целта на подобни забрани е касата “да си поеме дъх”, като за въпросния период не увеличава перото за лекарства, обясни по-рано шефът на НЗОК Камен Плочев.

Животът на нито един пациент няма да бъде застрашен, още по-малко - да се засегнат здравето и животът на деца и пациенти с тежки заболявания като белодробните и онкологичните, категорични бяха вчера от НЗОК. 42% от парите за здраве у нас отиват за плащания към търговци и по този показател сме на 1-о място в ЕС, напомнят оттам.

Мораториумът е крайна мярка, но генеричните лекарства като по-евтини осигуряват достъп до лечение на много повече хора - така председателят на УС на Българската генерична асоциация Николай Хаджидончев подкрепи идеята за временно замразяване на новите молекули. Според него обаче готвената забрана трябва да бъде последвана от цялостна реформа в здравеопазването.

"Ако се въведе мораториум и се спестят средства, то междувременно трябва да се направи необходимата реформа за оптимизиране на разходите във всички сфери на здравеопазването. В противен случай ще се трупат повече и повече нови молекули, които ще чакат да бъдат реимбурсирани, защото като се въведе ограничение е най-лесно да се продължи, когато няма пари", обясни той

Може би би имало и друг подход, в който да се затегне контролът върху начина, по който се разглеждат и извършват оценките на фарма-икономичските обосновки на новите медикаменти. Допълнителното и бързо въвеждане на генерици и засилване на дела им при лечение води до освобождаване на фондове. Те биха могли да посрещнат увеличаващите се нужди на пациентите, особено когато става дума за нови молекули и да не се стига до такива мерки", обясни Хаджидончев. По думите му през последните години не е работено максимално ефективно в тази насока и затова сега се налага взимането на крайно решение.

"Недопустимо е да се спекулира със страховете на пациентите в името на други интереси. Несериозно е в 2017 г. да се говори за неефективни и некачествени генерици", отрече Хаджидончев твърденията, че генеричните лекарства, като заместители на оригиналните, не са достатъчно ефективни.

Ясна оценка на терапевтичния ефект на лекарствата, да се направят регистри на пациентите, които ще помогнат на здравната каса да планира правилно разходите, въвеждане на електронно здравеопазване, разграничаване на политиките по отношение на генеричните и иновативните лекарства, както и въвеждане на ясни определения какво означава генерик и какво е иновативен медикамент, каквито все още липсват. Решаването на тези проблеми са част от стъпките към реформиране на системата, смята Николай Хаджидеков.